2018  “Photobooks From Turkey” Küratör: Volkan Kızıltunç, Selanik Fotoğraf Bienali, Selanik, Yunanistan.
Yararlı Sanat Ofisi'nde SALT'ta Araştıranlar 7 Haziran 2018 sunumu
SALT Araştırma'daki arşiv ve yayın koleksiyonları ile mekânsal olanakların hazırlık ve üretimine destek olduğu içerikler bir dizi sunumla kamuya açılıyor. 24 Mayıs'ta başlayan program kapsamında, davetli araştırmacılar çalışmalarını ayrıntılandırarak katılımcılarla karşılıklı değerlendirmeler yapıyor. Bu sayede, hem kullanıcılar arası görüş alışverişine hem de kurumun kullanıcılarıyla birlikte öğrenmesine imkân tanıyan bir ortam sağlanması amaçlanıyor.
9th Tinyofficeart with my work, “Atlas of Idealized Women”, a project which is exploring Turkish female stereotypes, now in the office. #TinyOfficeArt is a project which will show women artists from Turkey, highlighting one work of an artist which will be installed in Suzi Ersahin’s office, the Swedish Councellor of Affairs at the Consulate General of Sweden, every 3rd week.
Istanbul Art News, January 2018, Piyasa. p. 21  First pitcure of Neriman Hanım printed in the press
"atlas of idealized wome"n in 140 journos
artist özlem şimşek’s “atlas of idealized women” work presents a perspective on female stereotypes and possible transitivity between social classes, statuses and identities in turkey.
Back to Top